All times are UTC


It is currently Sat Nov 16, 2019 1:35 amPost new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Q&A s Emporea dizajnérmi!
PostPosted: Tue Apr 07, 2015 12:20 pm 
Frostguard
Offline

Joined: Fri Feb 21, 2014 9:15 am
Posts: 185
EMPOREA DIZAJNÉRI NA GRILE

Kto sa pýta? Aliancie a hráči Emporey.

Kto odpovedá? Časť produkčného tímu Emporey, menovite : Emporea producent Dexter (D), naši herní dizajnéri Ondrej (O) a Viktor (V) a dátový analytik pre Emporeu, Peter (P).

Kedy sa bolo možné pýtať? Hráčov sme k zaslaniu otázok mailom na brevayova@pixelfederation.com vyzvali 13. marca, 2015.

Tu je veľká časť z nich!

Q: Ahoj, chtěl bych se zeptat, kolik lidí hraje Emporeu? (Honza)

P: Zdravím! V priemere sa do hry prihlási približne 10 000 hráčov denne, a okolo 60 000 každý mesiac.

Q: Mohli by ste do hry vrátiť možnosť vložiť veže do múrov mesta? Vrátilo by to mestám individualitu! (RevengeAngel)

O: Nuž, vieme, že starým hráčom táto možnosť chýba... Nám vlastne tiež. :) Povedané so všetkou skromnosťou - bola to super “fjíčurka!” Neodstránili sme ju z hry zámerne, pravdou je, že sme ju jednoducho nestihli pripraviť. Keď prišiel čas na spustenie novej verzie hry, boli sme len v polovičke výrobného procesu. Možno to vyzerá ako nenáročná “hlúposť,” ale vyžaduje veľmi veľa času na produkciu, nakreslenie, nakódenie. Myslíme na to, nezabúdame, ale musím priznať, že v najbližšej dobe znovupustenie príprav neplánujeme.

Q: Bolo by možné pridať na mapu sveta zoom, a tiež pridať možnosť uložiť (bookmarknúť) si niektoré kempy? (SpiritFighters, Hephaestus)

O: Zdravíme, SpiritFighters! Samozrejme, zoom mapy by bol super. Pravdu povediac na ňom už veľmi dlho aj reálne pracujeme! :) Nevieme vám sľúbiť nejaké presné dátumy, kedy to pôjde finálne do hry - ale môžem s určitosťou povedať, že na tom chceme makať a makáme, chceme to vypustiť čo najskôr. Neradi by sme sa ale unáhlili - nejaké bugy a technické vady na mape je fakt to posledné, čo by sme chceli riskovať, takže si na to nechávame svoj čas... Ale už sa to varí!

V: Čo sa týka záložiek... Ideme trochu inou cestou, od ktorej tiež očakávame pomoc s orientáciou na mape, a tou je nový systém spawnovania kempov. V princípe ide o jednoduché pravidlo - čím bližšie k chrámu, tým vyšší level kempov. Na okraji provincie sú kempy nižších levelov, levely stúpajú smerom k stredu provincie/chrámu. Dúfam, že tento systém spolu so zoomom bude správnym krokom vpred!


Q: Bolo by možné umožniť aréna boje len medzi aliančníkmi? Buď ako separé systém alebo ako súčasť bežnej arény? (The Jelly Tots, Chione)

O: Čaute, Jellies! Priznávam, že tento nápad sa mi páči, je to zaujímavé, a nemalo by to byť ani náročné na dizajn či implementáciu. Ja už v hlave nosím jemný rework aliancie, a toto by mohla byť jedna z pridaných mechaník. Opakujem sa, ale časový odhad kedy to hry dostaneme, sa dať neodvážim. Ale už to mám zapísané v zozname chystaných vecí!

Q: Po tom, ako bojujete s ostatnými alianciami celých 14 týždňov a pri tom riešite množstvo dohôd, vyjednávaní a bitiek, nemyslíte si, že je ťah ako z Béčkového filmu, aby zrazu prišiel mimozemšťan z vesmíru a stal sa stredobodom hry? (Predstavte si, že sledujete celú trilógiu Pána Prsteňov a v záverečnej bitke zrazu prídu Marťania a každý sa s nimi musí pobiť, aby prežil... Bol by to pre film prínos alebo by ste sa cítili akoby zrazu niekto zahodil 12 hodín vášho života?) (The Raiders)

O: Milujeme béčkové filmy! Videli ste “Braindead” od Petera Jacksona? Nájdem trailer!

V: Myslím, že som to nevidel.. Ale k téme: Server dlhodobo dosahoval priemernú dĺžku okolo 60 dní a dostávali sme veľa feedbacku, že hra končí veľmi skoro. Rozhodli sme sa teda svet predĺžiť s pevným trvaním, aby si hráči vedeli naplánovať hru a čas, ktorý strávia od začiatku do konca herného sveta. Pri bossovi bolo zámerom ponechať hlavné zameranie na oltár, ale zároveň vytvoriť určité napätie, kedže do posledného dňa v niektorých prípadoch nemusí byť rozhodnuté o víťazovi. Xoggoth má teda slúžiť aj ako finálne zúročenie účtu, zbavenie sa všetkých surovín, armády a zhodnotenie sily hráča, ktoré za trvanie sveta dosiahol.

Q: Prečo už nedostávame slzy z PvP bitiek? Bojovali sme s každým celú dĺžku serveru a nakoniec nás v záverečnom rebríčku porazila aliancia z druhého miesta, ktorá sa celý server efektívne skrývala. Nemáte pocit, že ste zabili PvP aspekt hry? (Presne vzaté, ide o dve otázky. Ale to si nik nevšimne. :) ) (The Raiders)

D: No. Hlavným cieľom bolo presunúť tie konfrontácie hráč vs. hráč preč od jednotlivých miest, aby netratil vždy len jeden, ale aby sa prokovovali skôr strety aliancia vs. aliancia. Chceli sme tiež do určitej miery zamedziť takému tomu trochu zbabelému zneužívaniu nízkolevelových hráčov vysokými levelmi, ktoré sa diali v predchádzajúcej verzií pravidelne. Či nemám pocit, že sme PvP zabili...? No, určite sme ho výrazne posunuli inam, a určite sme ho nijak nepovzbudili. Tento aspekt hry je veľmi citlivá téma, akákoľvek malá zmena v tomto smere mení výrazne gameplay, a vždy bude skupina hráčov, ktorý s daným posunom nebude spokojná. Dosť to závisí od nastavenia hráča, čo ho na tej hre baví či láka najviac. V skratke - čo sme chceli, je posunúť hru od útočenia na slabších individuálnych hráčov k väčším aliančným bitkám, v ktorých sa obhajujú spoločné ciele, skupinovo, spoločne. Či sa nám to podarilo alebo vôbec nie, to už môžu posúdiť len hráči. :) Veľa ľudí, našťastie, preferuje túto verziu hry, hoci PvP žilo viac vo verzií predtým...

Q: Nezvažujete pridanie dekorácií pre každú rasu do hry? (RevengeAngel)

O: Nuž áno, plánujeme to, ale nie v najbližších patchoch. Je to skôr taká dlhodobejšia vízia, vec, ktorú by som veľmi rád riešil až poriešime iné veci z nášho zoznamu.

Q: Bolo by možné povoliť spájanie artefaktov, ktoré patria na ten istý slot? Napríklad lvl 3. Oceľových topánok s tretím levelom Zelených Krídel a vznikne niečo ako Oceľové krídla (Poškodenie 15%, HP 15%, Odolnosť voči mrazu 15%, Regen 5% and Odolnosť voči ohňu 15%), prípadne iná variácia. (The Jelly Tots, Chione)

O: Ak mám hovoriť len za seba, tak mne by sa to páčilo, bola by sranda! Ale, bohužiaľ, je to príliš komplikované po technickej stránke, produkčný proces by bol veľmi zdĺhavý a dopad na hru dosť nepredvídateľný, takže nie sme práve hŕŕ pustiť sa do toho. Možno to pôsobí ako malá zmena - neviem, ale z pohľadu nášho kódu to mení veľa, a to myslím naozaj VEĽA. Programátori by ma nenávideli a naozaj si nie som istý, či by hráči čoskoro ich pocity nezdieľali tiež...

Q: Mohli by sme poprosiť o to, aby úlohy na vyskúmanie nového kúzla a vylepšenie jednotky mohli byť bok po boku? (The Jelly Tots, Chione)

O: Pozdravujeme Jelly Tots! Niečo v tomto duchu robíme, len nie úplne presne ono. :) Čo sa plánuje sú dve separátne budovy na výskum, oddelenie vylepšenia jednotiek od výskumu kúziel. Musím priznať, že sme na tom začali robiť už relatívne dávno, už sme mali hotové aj vizuály pre oba typy budov :), ale museli sme začať sústrediť na iné veci, tak sa produkcia na chvíľu pozastavila. Každopádne teraz túto otázku otvárame znovu a veríme v skoré poriešenie!
Image
Dôkaz namiesto sľúbov - rozpracované návrhy budov. Náš grafik je však nespokojný, budú sa prerábať. ;)

Q: Neplánujete pridať viac štádií aj pre ostatné budovy? Tak aby sa vizuálne menili ako napríklad palác? (RevengeAngel)

O: Ahoj, asi ťa sklamem, ale bohužiaľ, toto neplánujeme, minimálne určite nie v najbližšej dobe. Dúfam, že to nie je pre teba príliš zlá správa!

Q: Prečo nepridáte k prebiehajúcim bojom nejakú animáciu, bojovú scénu? Tie malé mečíky sú dosť o ničom. Ak by to aj nebolo príliš detailné či rozpracované, sledovať márujúce sa armády by bolo skvelé... Mohlo by nás to primäť zostávať v boji dlhšie než sme ochotní teraz. (The Raiders)

O: Prečo? Jednoducho preto, lebo zatiaľ nezvládame prísť s dostatočne dobrým nápadom. Potrebujeme niečo, čo by bolo vizuálne zaujímavé, a pri tom technicky ustojiteľné z pohľadu hráča. Niečo takéto vytvoriť mám už v podstate za úlohu, ale je to pre Emporeu náročná výzva, keďže už teraz máme hráčov, ktorí bojujú s tým, že ich zariadenia Emporeu úplne nezvládajú, laguje im to... A do toho si predstaviť krátku animáciu pri každom jednom boji... V každom prípade, privítame akékoľvek návrhy, pokojne nám zasielajte vlastné vízie a komenty, ideálne už aj s nejakými artworkami! ;)


Q: Bolo by skvelé mať aliančný trh, prípadne nejakú možnosť výmeny rovnako hodnotných artefaktov... A prečo je píla väčšia ako iné bane? :) (The Jelly Tots, Chione)

V: To sú dve otázky. ;) Každopádne:

Veľkosť píly je historický prežitok :), ešte z Emporea jednotky. Tam malo mesto presné veľkosti a musel si budovy presne napasovať a postaviť tak, aby si maximalizoval ich produkciu. Hráči si kreslili vlastné plány, boli to také puzzle. :) Píla proste musela byť väčšia aby bol obraz kompletný. Samozrejme, v súčasnej verzií hry to už netreba. Ale nejak... tá veľkosť píly pretrvala do dnes. :)

Image

Image

O: Čo sa týka aliančných trhov a obdobných alternatív: Asi to znie jednoducho, ale je to EXTRÉMNE ťažké nadizajnovať tak, aby to nenarušilo balans či nepoškodilo trh ako taký, a stále to bolo výhodné a atraktívne pre aliančníkov samotných. A, čoho sa bojíme najviac, je, že to otvorí veľmi veľa možností ako systém zneužívať. Vždy budú aj hráči, čo pravidlá obchádzať chcú, nechceme im pomáhať. :) Otázku aliančného trhu sme otvorili už niekoľkokrát, ale opäť sme od nej ustúpili pod tiahou všetkých tých možností ako navrhované zmeny zneužívať...

Q: Pár návrhov: server bez gemov, aby o výhercovi rozhodli len hra a šťastie + prečo nevrátite do hry možnosť založiť viacero miest a umožniť ich pomenovať? (The Jelly Tots, Chione)

O: Hm, viaceré mestá... Takto: mali sme pocit, že je toho proste priveľa, že je to časovo náročné, veľmi repetitívne, a tým bohužiaľ aj nezáživné. Veľa hráčov nám písalo s podobnými pocitmi, sťažovali sa, tak sme dospeli k záveru, že bude lepšie sústrediť všetky snahy len do jedného mesta, na ňom pracovať. Ale, čo sa plánuje a na čom v podstate ja už aj pracujem, je možnosť vydeliť z armády len časť, ktorá by mesto obraňovala. Takže už nebude nutné staviť do hry všetko, alebo proste nebrániť. Tým pádom už nebudete potrebovať ďalšie mestá, aby ste si niektoré jednotky poskrývali. ;) A čo sa týka mien pre mestá - prečo nie, ten nápad sa mi páči! Už pred sebou vidím vlajku v meste, s menom, dobré to bude. :D Rozpracujem to, keď bude voľná chvíľa.

Ale k téme “server bez gemov”... Nechcem nikoho uraziť, ale bez peňazí by sme buď ako Emporea team pomreli hladom, alebo by sme museli prestať na Emporey pracovať, ponechať ju samú na seba, v podstate ju nechať umrieť. Žiadny z týchto scenárov sa nám nepáči.

Q: Ahoj Emporea! Moja otázka znie: Kedy pridáte novú rasu a nové jednotky do hry? Je to niečo, čo by veľa hráčov chcelo, potešili by ste ich. Druhá otázka: Spravíte niekedy jednotku, ktorá by dávala magické poškodenie? (Gustavo)

O: Čo sa týka prípadného pridania novej rasy - to je cesta, po ktorej úprimne ísť neplánujeme. Je to vždy veľký záväzok - pridať novú rasu a vybalansovať ju vzhľadom na ostatné sa v podstate rovná vytvoreniu novej hry, otvára to mnoho možností ako veci pokaziť. :) Radšej vytváram nové eventy - tam sa môžeš vyhrať s novými jednotkami tiež, môžeme si vymyslieť nové príbehy, nove artefakty či itemy do hry.. Bez toho, aby bolo potrebné predizajnovať a pohnúť celou Emporea históriou.

V: A k tým jednotkám s magickým poškodením... No, nápad to je zaujímavý. Ale celkom sa obávam, že už teraz množstvo našich hráčov tápe a nechápu úplne spôsob, akým poškodenie v Emporea funguje, a to to ešte nekomplikujeme poškodením imúnnym k normálnym/ohnivým/ľadovým rezistom. Ale porozmýšľame o tom.

Q: Moja otázka na vás je.. najdôležitejšia otázka zo všetkých, nie je žiadna väčšia, obávam sa... a tou je... prečo znovu nespustíte server s Emporeou v prvej verzií? Každý má právo vedieť kde to všetko začalo a aká úžasná hra to kedysi bola! (Jester, začal som s hrou v auguste 2009 a odvtedy som verný fanúšik, možno ten najväčší, čo Emporea má...!)

D: Ahoj Jester! Ďakujeme za krásnu správu, naozaj nás poteší, keď vidíme v hre starých hráčov! Bohužiaľ ale pre teba nemám dobré správy. Technicky povedané, všetci hráme Emporea jednotku do dnes. Emporeu sme totiž vždy brali ako živý a stále sa vyvíjajúci produkt, nechápeme tie verzie oddelene, jednotka bola v podstate stále prepisovaná novými a novými formátmi. Ak by sme mali znovu pustiť server v starom štýle, museli by sme to celé znovu nakódiť... Ale určite tú otázku chápem, aj niektorým z nás tá prapôvodná hra chýba. Ale len ako hráčom, určite nie ako developerom! :D Prvá Emporea bola omnoho viac hard core, a, nalejme si čistého vína: hralo ju málo ľudí, a bola čiernou dierou na peniaze, nikdy nevrátila vložené investície. :) Nebola schopná prežiť v tej pôvodnej forme. Ale tých pár ľudí, čo ju hralo, ju hralo naozaj s nadšením a doteraz na ňu spomína - a na to sme hrdí!

-------------------------------------------

Chcete reagovať alebo nám poslať svoj názor?


_________________
Wise warriors fight their battles on EMPOREA.ORG!
Image
http://emporea.org
Top
  Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron