All times are UTC


It is currently Tue Dec 10, 2019 7:21 amPost new topic Reply to topic  [ 1 post ] 
Author Message
 Post subject: Wywiad z Twórcami gry Emporea
PostPosted: Sun Jul 05, 2015 4:12 pm 
Flamekin
User avatar
Offline

Joined: Mon Apr 28, 2014 5:53 pm
Posts: 136
Location: nowhere
Rozmowa z projektantami gry Emporea


Pytający(Q): Sojusze i zawodnicy Emporea!
    Kto udziela odpowiedzi? Deweloperzy Emporea:
  • producent Emporea: Dexter (D),
  • nasi projektanci gry: Ondrej (O) and Viktor (V)
  • analityk danych Emporea: Peter (P).

Kiedy zadano te pytania? Gracze byli zachęcani do przesyłania zapytań na adres [email protected] przez cztery dni poczynając od 13 marca 2015.
Wobec czego zaczynamy!

Q: Ile osób gra w Emporea? (Honza)

P: Witaj Honza! Średnio mamy około 10000 graczy grających na co dzień oraz około 60.000 każdego miesiąca. :)

Q: Czy można znów dodać opcję dowolnego budowania wież obronnych bezpośrednio na murach obronnych? Do miast wróciłaby znów indywidualność i niepowtarzalność! (RevengeAngel)

O: Wiemy, gracze starej wersji tęsknią za tą opcją! My również, oczywiście była to ciekawa funkcja. Ale prawda jest taka, że nie było to zrobione celowo, nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby zakończyć przygotowania, a gdy przyszedł termin na wypuszczenie wersji 4, byliśmy dopiero w połowie procesu. Jest to dość prosto wyglądająca funkcja, ale jej zaprogramowanie wymaga sporo czasu... Tak więc wciąż o tym pamiętamy, ale muszę przyznać, że nie planujemy nad tym pracować w najbliższej przyszłości.

Q: Czy byłoby możliwe, aby dodać zoom do mapy głównej oraz jakiś system zakładek odwiedzonych już miejsc bitwy? (SpiritFighters, Hephaestus)

O: Witaj, SpiritFighters! Oczywiście, mapa świata zoom byłaby rewelacyjnym dodatkiem... co chciałbym dodać - pracujemy nad tym już od dłuższego czasu. Niestety nie możemy jeszcze zdradzić żadnych ustalonych dat wydania, ale prace trwają i wdrożymy tą opcję jak najszybciej.

V: Co do zakładek... realizujemy inną drogę, która powinna być pomocna w orientacji na mapy a dotyczy to pojawiania się obozów na mapie świata - im bliżej do świątyni, tym wyższy poziom pojawiającego się obozu. w związku z tym na pograniczach prowincji będą obozy z niższymi poziomami. Łącząc to z możliwością powiększania mapy, myślę że będzie to dobry krok do przodu!

Q: Czy możemy arenę bazująca jedynie na graczach z sojuszu? Albo osobną albo istniejącą obok normalnej areny.
(The Jelly Tots, Chione)

O: Witam Jellies! Faktycznie, brzmi to całkiem ciekawie równocześnie nie jest to zbyt skomplikowany pomysł do zaprojektowania i implementacji. Już w tej chwili bierzemy pod uwagę przerobienie paru atrybutów sojuszu i to właśnie mogła by być jedna z dodatkowych cech. Oczywiście nie wiadomi kiedy zostanie to zrealizowane... ale dodaliśmy to do naszej TO-DO-list.

Q: Po 14 tygodniowych walkach, bitwach, układach z innymi sojuszami, czy nie sądzisz, że to czysty przykład scenariusza 'filmu kategorii -B' gdzie nagle pod koniec to najeźdźcy z kosmosu stają się najważniejszym podmiotem gry? (Wyobraź sobie, oglądamy trylogię "Władca pierścieni" ale ostateczna akcja to walka z Marsjanami... więc po co marnować czas!)(The Raiders)

O: Kochamy filmy klasy B! Widziałeś “Braindead” Petera Jacksona?

V: Nie sądzę... w każdym razie: kiedyś serwery zazwyczaj trwały około 60 dni, a my dostawaliśmy sporo feedbacku, iż gra jest po prostu zbyt krótka. Tak więc postanowiliśmy zrobić dłuższe oraz określić dokładnie czas trwania serwera - aby nasi gracze mogli planować grę od początku do końca z góry, zorganizować ustalony harmonogram. Poprzez walki z bossami chcieliśmy osiągnąć stworzenie dodatkowego napięcia, a zarazem utrzymać koncentrację na ołtarzu - bo przecież ołtarze mają kluczowe znaczenie i nadal zwycięzca jest dopiero wyłaniany ostatniego dnia. Xoggoth powinien służyć również jako okazja do wykorzystania wszystkich oszczędzanych przedmiotów, zasobów, eliksirów oraz żołdu.

Q: Dlaczego nie otrzymujemy łez za walkę PvP? Walczyliśmy efektywnie przez cały serwer a ukończyliśmy miejscu numer dwa pokonani przez sojusz, który skutecznie ukrywał się przez całe 14 tygodni. Nie czujesz, że zabliście aspekt PvP w tej grze? (Technicznie to dwa pytania. :) Ale nikt nie zauważy.) (The Raiders)

D: Cóż, głównym naszym założeniem było przeniesienie walk PvP na inne cele niż atakowanie pojedynczych miast, aby bardziej zanagażować walki i konfrontacje sojusz vs. sojusz. Chcieliśmy też uniknąć nadużyć wobec słabszych graczy, które miały regularne miejsce w wersji 3. Co jeśli wcale nie czujemy się iż osłabilismy system PvP ..? Oczywiście na pewno jest on teraz zmieniony. PvP to bardzo wrażliwy temat, cokolwiek zrobisz, całkowicie zmienia się styl gry i zawsze powstanie grupa niezadowloonych ze zmian graczy. To zależy od Twoich preferencji gier. Chcieliśmy przenieść grę do większych walk sojuszniczych, z dala od atakowania słabych graczy. Gdzie głównym celem jest wspólna obrona i walka. Czy na m się to udało czy też nie pozostawiamy to oceniać naszym graczom. :) Mimo wszytko zwolenników aktualnej wersji systemy rozgrywki jest ogrom, choć nacisk PvP był większy w wersji 3.

Q: Czy rozważacie dołączenie dodatkowych ras do Emporea? (RevengeAngel)

O: Oczywiste jest że planujemy, ale nie w najbliższej przyszłości. To jest dość długoterminowa wizja którą chcielibyśmy zrealizować, oczywiście dopiero wtedy gdy skończymy z innymi funkcjami nad którymi obecnie pracujemy. :)

Q: Co powiecie na propozycję aby umożliwić łączenie artefaktów, które pasują do tego samego slotu bohatera? Mam na myśli na przykład: Stalowe Buty poziom 3 łączymy z 3 poziomem Zielonych Skrzydeł Gatzka, tworząc poziom 3 Stalowych Skrzydeł (uszkodzenia 15%, HP15%, odpornośc na zimno i ogień po 15%, regeneracja 5%) lub cos w ten deseń.

O: Osobiście - genialny pomysł! Jednakże jest to zbyt skomplikowane technicznie i produkcja mogłaby być dość czasochłonna nie mówiąc już o dość nieprzewidywalnym wpływie na grę. Mogłoby się wydawać że są to niewielkie zmiany, ale w kategoriach naszego kodu, zmienia się zbyt wiele, a mam na myśli, naprawdę dużo! Programiści zapewne by mnie znienawidzili, i obstawiam że niektórzy gracze rownież...

Q: Bardzo prosimy o wprowadzanie możliwości badania jednostek i czarów jednocześnie! (The Jelly Tots, Chione)

O: Witajcie Jelly Tots! Istnieją pewne prace w tym kierunku, choć w nieco innej formie. Planowany dwa oddzielne budynki do badań, jeden dla jednostek drugi wyłącznie dla czarów. Szczerze mówiąc, zaczęliśmy pracować nad tym dość dawno temu, mamy już nawet wizualizacje dla obu budynków :), ale musieliśmy się oczywiście skupiać na różnych rzeczach. Teraz ponowne otwieramy sprawę i mamy nadzieję że zostanie ona bardzo szybko rozwiązana!
Image
Prace w toku jak widać co potwierdza powyższy wycinek - będzie to jeszcze przerobione, bo jednak nie przypadło do gustu naszemu grafikowi. ;)

Q: Czy są jakieś plany wprowadzenia wizualnego ewoluowania budynków (tak jak w przypadku pałacu)? (RevengeAngel)

O: Witam, Przykro mi, ale nie, nie mamy żadnych takich planów, przynajmniej nie w najbliższym czasie ...

Q: Dlaczego nie wyświetlać jakiś scen bitwy, gdy armie faktycznie walczą? Malutka ikonka skrzyżowanych mieczy jest dość kiepska. Nawet niewiele większa i szczegółowa animacja ścierających się hord brzmi nieźle ... To mogło by nawet przekonać do pozostania w walce dłużej niż zwykle. (The Raiders)

O: Dlaczego? Dlatego, że póki co nie jesteśmy w stanie wymyślić nic lepszego! Proponujesz coś wizualnie atrakcyjnego i technicznie znośnego ... Cel ten jest już przypisany do mnie jako projektanta, ale to jest bardzo trudne technicznie dla samej gry Emporea a wymyślenie odpowiedniej animacji, która nie zrujnuje przyjemności gry wielu graczom, którzy już w tej chwili mają problemy z wydajnością, jest nie lada wyzwaniem! Będziemy wdzięczni za wszelkie sugestie, prosimy o przesłanie swoich pomysłów, najlepiej z dołączonymi rysunkami i schematami. ;)

Q: Co powiecie na rynek jedynie w ramach sojuszu lub swap shop dla rzeczy o podobnej wartości rynkowej. Drugie pytanie - dlaczego tartak zajmuje więcej pól w mieście niż inne kopalnie? (The Jelly Tots, Chione)

V: Co do wielkości tartaki, to jeszcze relikt z pierwszej wersji Emporea, gdzie każdy element miał swój dokładny rozmiar i trzeba było stawiać budynki w określonych pozycjach w określonych miejscach, aby wszystko skonsolidować oraz zmaksymalizować produkcję. Gracze nawet rozrysowywali szczegółowe plany idealnego układu, to było jak hardcorowa wersja puzzli. :) Tartak musiał być nieco większy, aby obraz był kompletny. W chwili obecnej nie ma takiej potrzeby już, ale jakoś... wielkość tartaku przetrwała do dnia dzisiejszego.

Image

Image

O: Jeśli chodzi o rynek sojuszowy i wszelkie inne alternatywy: To może wydawać się łatwe, ale jest to bardzo trudne do zaprojektowania, Oczywiście mogłoby się wydawać, dobry pomysł - nie zrujnuje rynku (czego zwykle najbardziej się obawiamy) a jeszcze w ramach sojuszu sporo osób zyska - ale z drugiej strony jest to dość skomplikowane do zaprojektowania oraz mimo wszystko musimy założyć, że znów pojawią się kolejne możliwości, aby łatwo oszukiwać...
Pytanie zatem pozostaje otwarte.

Q: Sugestie: Serwer niegemowy, bazujący jedynie na umiejętnościach / szczęściu + przywrócenie mozliwości budowy kilku miast oraz ich nazewnictwa. (The Jelly Tots, Chione)

O: Co się tyczy kilku miast: poniekąd czuliśmy zarządzanie pięcioma miastami na raz jest to dość przytłaczające i monotonne. Oczywistym jest że rozwój tylu miast wymagał dużo czasu, co stawało się w dłuższej mierze nudne. Wielu graczy narzekało więc skoncentrowanie się tylko na jednym mieście ostatecznie było bardzo dobrym ruchem. Moge dodać że ostatnio planujemy ciekawą opcję a prace już zostały rozpoczęte, mianowicie możliwość wyboru tylko jednej części armii do obrony swojego miasta. Więc tylko część oddziału będzie broniła, a część cenniejszych jednostek będzie można ukryć. Co do nazwy - dlaczego by nie - to świetny pomysł! Co powiecie na jakąś flagę z nazwą nad miastem? :D Wrocimy do tego pomysłu gdy nadejdzie odpowiednia pora.

Jeśli chodzi o serwer bez gemów... bez pieniędzy prawdopodobnie: zespół produkcyjny Emporea umrze z głodu, albo Emporea zostanie pozostawiona sama sobie a zainteresowanie grą wygaśnie. A ja nie lubię takich scenariuszy ...

Q: Moje pytanie brzmi: Kiedy do gry zostaną dodane inne rasy i jednostki ? Naprawdę wiele graczy tego oczekuje. Drugie pytanie: Czy kiedykolwiek dodacie jednostkę, która zadaje magiczne obrażenia? (Gustavo)

O: Co się tyczy dodawania nowej rasy, nie jest to droga którą zamierzamy podjąć. To ogromna odpowiedzialność i zaangażowanie - aby dodać nową rasę a zarazem zrównoważyć ją z wszystkimi innymi praktycznie równa się stworzeniu nowej gry, co więcej otwieraj wiele możliwości aby zepsuć dotychczasową rozgrywkę. :) Osobiście wolę tworzenie nowych ewentów - można zaproponować tam nowe jednostki jak również tworzyć nowe przedmioty, nowe historie... Bez konieczności projektowania zupełnie nowej historii Emporea. :)

V: Co do jednostek z uszkodzeniami magicznymi... genialny pomysł! Jednak obawiam się, że wielu graczy do tej pory nie rozumie sposobu działania mechaniki zadawania uszkodzeń w Emporea więc to trochę komplikuje sytuację ( a jeszcze przecież mamy mechanikę odporności na zadawane uszkodzenia normalne / zimne / ogniowe). Ale mimo będziemy mieć ten pomysł na uwadze.

Q: Moje pytanie będzie chyba jednym z najważniejszych do tej pory... dlaczego nie uruchomicie ponownie oryginalnej Emporei? Każdy ma prawo wiedzieć, jak to wszystko się zaczęło i jak niesamowita to była gra. (Jester, zacząłem grać w sierpniu 09 jestem wielkim fanem Emporea.. największym! ha..)

D: Witam Jester! Dziękujemy Ci za wiadomość, to niezwykłe że gracze starych wersji wciąż są z nami! Ale nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości - ściśle mówiąc, grasz w Emporea 1 nawet teraz. Emporea została powołana do życia jako stale rozwijający się projekt w zasadzie każda kolejna wersja lub poprawka to nadpisywanie kodu. Gdybyśmy chcieli uruchomić Emporea I musielibyśmy ponownie zaprojektowac kod wyjściowy ...ale, przyznam wiele z nas również tęskni za tamtymi czasami, nie mówie tylko o graczach - sentyment również mają nasi programiści. Wersja I była dużo bardziej hardcorowa i będąc szczerym nie miała zbyt wielu graczy a sama inwestycja okazała się niemalże czarną dziurą. :D Taka forma nigdy by nie przetrwała zbyt długo. Ale jesteśmy ogromnie dumni z faktu że istniała ta nieliczna grupka osób, która miała okazję grać i pokochać Emproeę I!

-------------------------------------------

Jesli chciałbyś poruszyć jakiś temat?

_________________
Wojowniku znajdź swoje prawdziwe przeznaczenie na EMPOREA.ORG
Image
Top
  Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1 post ] 

All times are UTC


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron